10 клас


                                    
НАГАДУЮ: 

оцінка за ІІ семестр буде виставлена 
з урахуванням оцінок дистанційного навчання. 
Єтакі  учні, у яких немає жодної оцінки протягом дистанційного навчання.
 Усі порожні клітинки заповню оцінками початкового рівня і виведу середнє арифметичне. ДУМАЙТЕ!
На жаль, контрольні роботи з російської мови та зарубіжної літератури виконали не всі.     Хто не виконує  , може бути неатестований у ІІ семестрі або отримати оцінку нижче! 

Прохання! Виконати всі контрольні роботи. Завдання для контрольних робіт знайдете в блозі.

ПИШИМО В ЗОШИТ: 

                        Чотирнадцяте травня.

Контрольна робота за  розділами «Драматургія кінця ХІХ – початку ХХ століття. Сучасна література в юнацькому читанні.»

  Рівень 1(3б.)
1. Жанр твору Паоло Коельйо "Алхімік"...
А роман-утопія
 Б пригодницький роман
В науково-фантастичний
 Г роман-притча
2.Видатний шведський поет XX століття, Томас Йоста Транстремер, писав переважно...
А вільним віршем
Б прозою\
В Трирядковим неримованим віршем
 Г ритмованим віршем
3. У романі «Алхімік» Коельо розмірковує над поняттям  
А призначення людини 
Б смиренність 
В справедливість 
Г добро і зло. 
4. Як називався перший опублікований твір Мо Яня?
А "Геній"
 Б"Червоний гаолян" 
В "Сандалова кара"
 Г"Дощ весняної ночі"
5. Метерлінк називав свій театр:
А)             Театром мовчання;
Б)              Театром абсурду;
В)              Театром тиші;
Г)              Театром звуку.
6.Ім’я головної  героїні роману Й. Яґелло “Кава з кардамоном”:  
а) Хелґа; 
б) Халіна;
в) Наталія;г) Хелена.
Рівень 2
4.Яка тема твору «Кава з кардамоном» Й. Яґелло
5. Назвіть літературні паралелі твору «Алхімік» Коельо.
6. Стисло визначте основні теми творчості Тумаса Транстремера. А)кохання, смерть, сни
 Б мандри, кохання, дружбу
  В сни, мандри, смерть 
Г гуманність, смерть, сни
Рівень 3
7.Поясніть   зміст однієї з цитат (за вашим вибором)   «Чому наше майбутнє залежить від читання» – лекція Н. Ґеймана
8.Вкажіть ознаки «нової драми»
9.Охарактеризуте образ хлопчика Цзян Дачжі
Рівень 4
10.Дайте розгорнуту відповідь на одне із  запитань.
1.Наскільки  важливою для сучасної людини є категорія щастя? Що думає про це М. Метерлінк,автор п’єси «Синій птах»( «Чарівна подорож у пошуках Синього птаха»
2.«Символічний зміст образу Синього птаха»

10 клас          ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА            

    Шановні учні!  Продовжуємо працювати дистанційно в  блозі. Хто ще не приєднался до роботи, всі завдання (з 12.03. по 3.04) ви знайдете нижче.

Працюємо в робочому зошиті ( всі виконанні завдання  зберігаємо)

Пишемо:

13.04.
Дистанційне навчання.
Тема: Система образів (пастух Сантьяго, Фатіма, Мельхиседек, Алхімік).

!!!!  Нагадаю. 1.“Алхімік” — це біографія письменника, завуальована філософськими роздумами, а Сантьяґо — це сам Паоло Коельйо. Сюжет твору тісно переплетений з багатьма епізодами життя митця: наприклад, батьківські вимоги щодо майбутнього, подорож до Єгипту. АВТОР стверджує, що “цю книгу написано, аби усвідомити свій сокровенний шлях”.Змальовуючи свою філософію, автор не описує своїх переживань та емоцій, щоб залишити ореол загадковості. Твір насичений філософськими роздумами, але водночас його сюжет простий для прочитання. Усі важливі думки в романі взято в лапки, тобто виокремлено для читача: у такий спосіб автор звертає нашу увагу на головне.
2.Створити опорний конспект, опорну схему, план -тези(на вибір).(записати  взошит)        "Аналіз образів героїв літературного твору. "
Матеріал додається:  1- . Сантьяґо — вівчар. Отару він придбав завдяки гаманцю з трьома старовинними золотими, який батько знайшов у полі. Сантьяґо — іще юнак, майже дитина. До 16 років він навчався у семінарії: “Не розумію, як вдалося мені знайти Бога в семінарії. Це була спроба пізнання Бога та пильного дослідження людських гріхів”. Сантьяґо мав одну мрію — мандрувати. Сантьяґо завдячує Всевишньому за Віру в Свою Стезю, за зустріч з Мельхіседеком, із продавцем порцеляни, з Англійцем, з Алхіміком і, головне,— з жінкою пустелі, яка змусила його повірити, що кохання ніколи не відокремить людину від її шляху.
2- . Фатіма — незаміжня дівчина, уперше побачивши яку, Сантьяґо зрозумів, що це його доля. Вона вказала, де живе АЛХІМІК. Наступного дня Сантьяґо чекав на неї біля колодязя і, коли вона прийшла, одразу запропонував Фатімі одружитися. Вони зустрічалися біля колодязя впродовж місяця, він їй про все розповів. Вирушаючи з Алхіміком на пошуки пірамід, уночі хлопець прийшов до Фатіми, і та пообіцяла чекати його. Образ дівчини для Сантьяґо був дороговказом у житті, оскільки думки про неї надавали йому впевненості та сил на шляху до мети: він знав, що є людина, яка чекає на нього. Знайшовши зрештою скарб, він був щасливий і готовий повернутися до Фатіми.
3- . Мельхіседек — це архетип (за К. Ґ. Юнґом) Духа в образі старого мудреця. Він з’являється у книзі немов маг (Мельхіседек уже прочитав саме ту книгу, що її Сантьяґо виміняв у місцевого священика й щойно розпочав читати; він цар і правитель дивного Салима; він звідусіль; він читає думки та історію життя вівчаря, мов книгу; старий промовляє до Сантьяґо притчами й повчальними історіями; він з’явився у слушний час, щоб допомогти хлопцеві йти за своєю Долею й ані на крок не відступати від мети).Мельхіседек зізнається, що з’являється лише тоді, коли обранець Долі вже готовий впасти у розпач: “Причому можу з’явитися і в іншому вигляді. Іноді у вигляді правильного рішення, іноді у вигляді вдалої думки. Іноді, у переламний момент, підказую вихід зі скрутного становища...”. 
4. Алхімік також з’явився тоді й там, де герой перебуває у “безнадійній та ризикованій ситуації, із якої його може вивільнити лише... щасливий випадок”. Саме Алхімік підбадьорив Сантьяґо, коли хлопець перебував на роздоріжжі. На що очікувати: чи завтра справдиться його видіння про вояків, які захоплюють оазис, чи він залишиться без голови? Саме Алхімік веде героя крізь пустелю далі до пірамід, саме Алхімік навчив юнака розуміти, що “Душа Бога — його власна душа” й він здатний творити дива. Алхімік — це той самий Мельхіседек, той самий архетип Духа в образі старого мудреця, мага, учителя. Він лише трохи змінив зовнішній вигляд, а спосіб життя — той самий: за чутками, йому понад 200 років, мешкає в пустелі Сахарі в оазі Ель-Фаюм, але й тут він людина-легенда 

Виконай завдання  в зошиті ,зроби копію в Word,сфотографуй(або надрукуй) та видійшли на почту за електроною адресою : efomenko1608@gmail.com
 Оцінка: 10б.

16.04.,16.04.



Дистанційне навчання.

Тема:Мотиви й образи світової культури у творі. Ознаки роману-притчі.   

Ознайомтесь з матеріалом «Мотиви світової літератури у творі» та

Складіть опорний конспект або схему.
Якось Пауло Коельо згадав оповідання свого кумира, аргентинського митця Хорхе Луїса Борхеса про людину, яка випадково спіткнулася, впала і потрапила в ту магічну точку Землі, де побачила водночас все: всіх людей, всі ліси, всі річки, всі світи.
Як і належить постмодерним творам, книгам Пауло Коельо притаманна „мутація жанрів, часу, іноді й простору, поєднання істин (часом полярно протилежних) багатьох людей, націй, культур, релігій, філософій.
"Алхіміка" Пауло Коельо називають притчею. Основою цього жанру є алегорія; головним завданням - моральне або релігійне повчання (це робить її схожою на байку). Притчова оповідь абстрагована у часі і просторі. „В основі притчі лежить принцип параболи: повість віддаляється від сучасного автору світу, іноді взагалі від конкретного часу, оточення, а потім, ніби рухаючись за кривою, знову вертається до залишеного предмета і дає його філософсько-етичне осмислення і оцінку .
Як відмічають сучасні дослідники цього жанру, у XX ст. притча у своєму розвитку зробила значний крок уперед. Зокрема, зберігши дидактизм і моралізаторство, притча набула філософічності. Якщо в середні віки в притчі „авторська ідея не оформлюється в систему образів, тут немає характерів і динаміки подій - притча не змальовує, а повідомляє,то в XX ст. подієвий план набуває самостійної цінності одночасно з дидактичною складовою. А отже, притча зближується з такими жанровими формами, як оповідання, повість, а алегорична статичність персонажів змінюється розвиненими літературними характерами твору.
Сюжет "Алхіміка" головним чином запозичений із європейського фольклору ("Скарб будинку", 1645). Також він перегукується з англійською казкою "Сон коробейника" та з одним із епізодів "Тисяча і однієї ночі".
Водночас сюжет твору є своєрідною інтерпретацією відомої євангельської притчі про блудного сина - це не просто елемент композиції, а ідейний стрижень, без якого твір втратив би символічний зміст. Твір набуває глибокого філософського змісту і символічного характеру; побудований на відомому матеріалі, але розкриває зовсім новий погляд на той самий сюжет. У повісті не створюється нова притча або міф і не переказується уже відомий сюжет, зміст повісті-параболи П. Коельо абсолютно не повязаний із притчею, перетинання відбувається на рівні ідейного аналізу. Сюжетні колізії "Алхіміка" надумані, умовні, вони не переслідують завдання точного відтворення якоїсь події, але в образній формі змальовують певний філософський, соціальний, історичний тип, виявляють у незвичній формі закономірність народження саме в цій реальності певного явища. Тому сприймати його як такий, що прояснює історико-соціальний зміст подій, важко. Коельо і не намагається це робити чи давати обєктивну оцінку, він описує свої асоціації, тому повість-парабола спрямована на формування загальнолюдського досвіду, узагальненого з позиції високорозвиненої свідомості. Автор не ставить за мету запамятовування і дидактичність, та і переказати твір дуже складно. Він різнобічно характеризує епоху, відбиває складні людські стосунки, глибокі соціальні протиріччя, показує духовне зростання свого героя.
Прологом до „Алхіміка є історія Оскара Уайльда про Нарциса, що створює загальний настрій твору, готує до розуміння того, що істина занадто субєктивна і відносна.
Буквально з перших сторінок „Алхіміка вгадується перо різних майстрів: Сент-Екзюпері, Хемінгуея, Борхеса, Гарсіа Маркеса, Павича і багатьох інших. Знамениті герої цих авторів - перш за все філософи, які намагаються віднайти Істину, встановити звязок між мікро- і макрокосмом. І хоча пошуки вони ведуть у різних напрямах і вимірах, Істина залишається незмінною - це Любов. „Любов - це сила, яка трансформує і вдосконалює Душу Світу [8; с.4] „Любов - найважливіша частина Мови, якою говорить світ. Любов „старша від людства, давніша від пустелі.
Описуючи кохання Сантьго, Коельо використовує східні легенди та поезію, і в той же час "Алхімік" -- це витончений парафраз на тему "Маленького принца": це кохання без володіння, любов-відповідальність. Кохання вівчаря Фатіма пояснює: "Пустеля забирає наших чоловіків і не завжди повертає. Ми знаємо це, і ми до цього звикли. Хоч вони не вартаються, але вони завжди з нами: вони хмари, які не проливаються дощем, звірі, що ховаються між камінням, вода, котру як милість, дарує нам Земля. Вони стають частиною всього… Вони вливаються в Душу Світу… Я - жінка пустелі і пишаюсь цим. Я хочу, щоб і мій чоловік був вільним, як вітер, що гонить пісок. Я хочу, щоб він був невіддільним від хмар, звірів і води."
Відразу виникає аналогія між цими словами і рядками з казки А. де Сент-Екзюпері: "Коли любиш квітку, що росте десь на далекій зірці, добре вночі дивитися в небо. Всі зірки розквітають… Ти подивишся вночі на небо, адже там буде твоя зірка, де я живу, де я сміюсь, -- і ти почуєш, що всі зірки сміються"
Не можуть лишитися непомітними і подорожі головного героя. Тут мандри та пригоди Сантьяго асоціюються із Одіссеєю. Як Одіссей, чабан проходить своє магічне коло, упорядковує схему власного життя, знаходить скарби саме там, звідки розпочалася його подорож, у занехаяній напівзруйнованій церкві.
Отже, ідеї автора у творі не вирізняються оригінальністю: сам письменник неодноразово заявляв, що хоче передати своїм сучасникам ідеї з віковічної скарбниці мудрості. У своїх творах він продовжує бути не стільки письменником, скільки духовним наставником, який завжди розрізняє добро і зло. 
2.Теорія літератури(усно) ПОВТОРИТИ 
Притча — старовинна назва повчальних алегоричних оповідань із чітко висловленою мораллю. Основою цього жанру є алегорія; головним завданням — моральне або релігійне повчання (це робить її схожою на байку). 
.Узагальнення(  ознайомтесь)  — Сантьяґо — це передусім філософ, який намагається віднайти Істину, налаштувати зв’язок між мікро- і макрокосмом. І хоча це пошуки у різних напрямках й вимірах, Істина є незмінною — це Любов, сила, що трансформує і вдосконалює Світову Душу, це найважливіша частина Мови, якою говорить світ, Любов, “старша від людства, давніша від пустелі”.

Оцінка 11б.

Виконай завдання  в зошиті ,зроби копію в Word,сфотографуй(або надрукуй) та видійшли на почту за електроною адресою : efomenko1608@gmail.com
Скласти тест за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1Mh2S6w0XFG-v3cCubXxX6j6IGVyIGWLEbJjLw3slcvw/edi

23.04., 23.04.

Дистанційне навчання. 
ТЕМА: Тумас Йоста Транстремер – лауреат Нобелівської премії, поет, перекладач, прозаїк. Розмаїття тем і жанрів його лірики. 

Коли 2011 р. світ облетіла новина, що лауреатом Нобелівської премії в
галузі літератури оголошено шведського поета Тумаса Транстремера, його
дружина сказала, що він, звісно, такій честі неймовірно радий, проте вважає
її великою несподіванкою. З цим погодилося і чимало літературних
експертів. А дехто з критиків ще й додав, що колись лише краєм вуха чув про
такого письменника, та й в комітеті з присудження Нобілевських премій 88
% опитуваних зізналися, що не читали жодного твору лауреата, хоча в
списках номінантів швед був іще з 1973 р.
Отже, хто ж він такий — Тумас Транстремер?

1. Прочитати "Життя та творчість поета". 

Тумас Йоста Транстремер народився 15 квітня 1931 року в Стокгольмі. Його мати була шкільною вчителькою і виховувала хлопчика одна після розлучення з його батьком.Дитинство поета припало на час Другої світової війни, коли Швеція опинилася в ізоляції. Як писав сам поет, хлопчиною він був схожий  на такого собі маленького професора, який цікавився перебігом військових подій і пильно стежив за тим, що відбувалося довкола. Тумас закінчив Південну латинську школу в Стокгольмі, потім здобув фах психолога у Стокгольмському університеті, де, крім основних, слухав курси з історії, релігії та літератури. 

Найвпливовіший скандинавський поет останніх десятиліть.

У 1954 році Транстремер видав першу збірку своїх творів під назвою «Сімнадцять віршів». Дебют був напрочуд вдалим, збірка принесла поетові славу. Ці поезії досі регулярно перевидаються.

Тумас Транстремер був не лише талановитим поетом. Він ще професійно грав на фортепіано. У його сприйнятті поезія і музика тісно пов’язані. Слухання і виконання музичних творів розвивало, як він вважав, почуття музичної форми, яке потім переходило у вірші.
До останнього дня свого життя Транстремер брав участь у літературних семінарах, приймав величезну кількість гостей у своєму будинку, давав поради молодим поетам.
Життя Тумаса Транстремера обірвалося у 2015 році у Стокгольмі, де він прожив останні роки.

В Україні твори Тумаса Транстремера перекладали Ванда-Юлія Мусаковська, Лев Грицюк та Денис Суворов. Яскрава презентація деяких із них відбулася на XIX Форумі видавців у Львові у 2012 році.

Таким чином,                   Транстремер:   

3.Ознайомтесь усно з  віршом.

Гоголь

У сурдуті, потертому, ніби ватага вовків,

з мармуровим лицем він сидів

і, гортаючи аркуші, чув із діброви

про самі помилки та недогляди в мові.

І стискалась обручем душа від зневіри,

коли в нього заскакують звірі.

Понад землею тихцем, як лисиця руда,

кралося сонце, й відсвічувала лобода.

Від копит пролягали сліди в ковилі й конюшині.

І сягали тоді від карети вечірні півтіні

до його батьківщини.

Петербург розташований на узбережжі (чи ти бачив красуню на схиленій вежі?), а по вулиці, кригою вкритій, ішов у шинелі один чоловік невеселий

Припостивши себе розговінням, він усе переводив на сміх, що під темно- зеленим склепінням десь губився у хащах густих.

Люд деградує в мізерію.

А поглянь, як виблискує-мріє Чумацький Шлях душ!

Тож зійди на вогненну свою колісницю й полиш цю імперію!

Переклад Всеволода Ткаченка

 Усно звернути увагу - За допомогою яких образів відтворюється атмосфера трагічності останніх років життя Миколи Гоголя? 

Завдання. Скласти " Гроно"   - Тумас Йоста Транстремер (письмово) 


27.04 Дистанційне навчання.

ТЕМА: Мо Янь – сучасний китайський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури.
Мо Янь - китайський письменник сучасності, лауреат Нобелівської премії, в творчому доробку якого 11 романів, багато повістей, оповідань, есе, також єп’єси і кіносценарії.Його твори перекладено понаддесятьма мовами світу, у тому числі й українською (видано повні переклади романів «Червоний ґаолян», «Країна вина», оповідання «Геній»).

1.Ознайомлення з біографією Мо Яня.письменника.Мо Янь (нар. 1955 р.)
Мо Янь (справжнє ім’я Гуань Моє) народився 17 лютого 1955 року в провінції Шаньдун у селянській родині. У часи «культурної революції» він покинув школу та пішов працювати. У двадцять років майбутній письменник вступив до Народно-визвольної армії Китаю. Під час військової служби почав писати. Твори Мо Яня привернули увагу критиків у 1980-ті роки.
Мо Янь — псевдонім, у перекладі з китайської — «мовчи». Це означає, що письменник у житті не заявляє відкрито про свої переконання, він відображає їх у художніх творах.
З 1984 року Мо Янь викладав літературознавство в Армійській академії культури. 1986 року закінчив Вищу школу мистецтв Народно-визвольної армії Китаю. Тоді вийшов його перший роман «Червоний Ґаолян: історія одного роду», за яким у 1987 році зняли художній фільм. Роман, що складається з циклу новел, належить до так званої «літератури пошуків коріння», яка активно розвивалася у другій половині ХХ ст.
Мо Янь продовжував свою літературну освіту і в 1991 році закінчив Літературний інститут Лу Сіня Пекінського педагогічного університету, отримав ступінь магістра літератури і мистецтва.
У 1997 році Мо Янь звільнився з армії і почав працювати журналістом, писати сценарії для кіно й телебачення.
Нині Мо Янь посідає пост заступника голови Асоціації письменників Китаю. Він почесний доктор філології Відкритого університету Гонконгу, запрошений професор Університету науки і технологій міста Циндао, почесний ректор університету мережевої літератури, який готує оригінальних авторів.
У 2012 році китайському письменникові присудили Нобелівську премією з літератури за твори, у яких «із галюцинаторним реалізмом поєднуються казки, історія і сучасність».
  


Схему запишіть у зошит.
Україна і світ  .Твори Мо Яня українською мовою перекладали Євгенія Красикова, Надія Кірносова, Мар’яна Савченко
Завдання:1.Прочитати  оповідання «Геній»(зміст) 
2.Скласти анкету письменника

30.04
ПИШЕМО:
30.04.
Дистанційне навчання.
ТЕМА: «Геній» – історія талановитого юнака, який наполегливо шукає спосіб убезпечення людей від руйнівних землетрусів.
 2Дослідження динаміки відношення однокласників до  генія  Цзян Дачжі «Шлях від ненависті до поваги (взаємини однокласників
 Розкажіть, якоднокласникиставилисьдоЦзянДачжі. Учомуполягалапричинатакогоставлення?(Вони його терпіти не могли, страшенно  ненавиділи, бо заздрили, що Цзян дажчі розумніший від них, наполегливіший у навчання)
-          Як на взаємини учнів реагували учитель та батьки? Чи допомагали вони школярам порозумітися?(Учитель сварив учнів, батьки тільки зітхали
-          Чому, на ваш погляд, Цзян Дачжі не розповів учителеві про випадок з м’ячем? Як це його характеризує? А чи варто було розповісти? Які емоції викликав у вас цей епізод?
( Герой не мстивий, він стійкий духом – і подав своїм однокласникам урок доброзичливості)
-Як ви гадаєте, чому із часом ставлення однокласників до Цзян Дачжі змінилось? Як саме? 
ВИСНОВОК:(Прочитати ) 
Мо Янь показує нам шлях від ненависті до поваги, який пройшли однокласники генія. Автор немов попереджає нас про можливі помилки пересічної людини в спілкуванні з іншою, яка чимось об’єктивно сильніша від неї (в оповіданні йдеться насамперед про силу розуму й духу). Оповідь ведеться від імені молодої людини, а в минулому одного з хлопців, які в дитинстві цькували малого генія, але з часом зрозуміли свою неправоту: «Ми всі мимовільно пригадали, як тоді на баскетбольному майданчику зговорилися проти нього, і нам стало соромно». Відчувається, що оповідач дуже шкодує про заподіяне. Згадуючи свою історію взаємин із талановитим однокласником, він тим самим ненав’язливо застерігає читачів від жорстокого ставлення до будь-кого, ділиться своїм і негативним, і позитивним досвідом спілкування, аби допомогти іншим уникнути його помилок. Письменник закликає нас не закривати очі на агресію, а зазирнути в саму її природу, подивитись на неї збоку і зробити власні висновки про те, як варто вибудовувати стосунки з навколишнім світом. А головне — уважно вдивитись у себе самого, поміркувати над тим, якою особистістю є я і якою хочу бути. Ми інколи думаємо: якби повернути час, то вчинили б інакше. Оповідання Мо Яня нагадує нам про те, що бути людиною — це намагатись бути нею завжди, щоб потім не думати болісно про оце «якби».Життєве кредо письменника – «не роби іншим того, чого не бажаєш собі» нехай стане і вашим особистим переконанням, основою вашого відношення до світу і людей, головним правилом вашого життя.
ЗАВДАННЯ:      Схарактеризуйте взаємини персонажів оповідання за поданою схемою: (письмово   5- 8 речень) 

30.04.
ПИШЕМО:
30.04.
Дистанційне навчання.
ТЕМА: Гуманістична сутність образу та духовна стійкість героя на шляху до мети.
Робота над характеристикою образу генія Цзян Дачжі
Завдання:   підготувати характеристику образу талановитого китайського хлопчика Цзян Дачжі за планом (письмово) 
1.     Зовнішність героя
2.     Його заняття( захоплення)
3.     Його відношення до людей
     4.Основні риси характеру
ВИСНОВОК:(прочитати) 
У своєму оповіданні Мо Янь, звертаючись дотеми геніальності людини, порушує низку важливих проблем. Насамперед, це проблеми природи геніальності, взаємин генія з навколишнім середовищем. Що ж таке геніальність — подарунок долі чи величезна відповідальність перед суспільством і навантаження на психіку? Чи легко бути генієм? Як ставитись до генія і вибудовувати спілкування в колективі, в якому є геній? Як узагалі реагувати на інакшість будь-якої людини? Ці питання нам допомагає осмислити Мо Янь посередництвом художнього твору. Із центральною проблемою оповідання пов’язані й інші, не менш важливі: проблема людської жорстокості, проблема виховання дитини в родині та школі, індивідуального підходу до особистості, проблема відповідальності вченого перед суспільством і самопожертви заради наукового пізнання. Урештірешт це і проблема призначення науки в суспільстві.

04.05
ПИШЕМО:
04.05
Дистанційне навчання.
ТЕМА:Зміни у сприйманні Цзян Дачжі однокласниками, вплив героя на пробудження їхньої свідомості. Міфологічні алюзії у творі.

1.Усно ознайомтесь з сновними проблемами  оповідання  за допомогою материала :

У своєму оповіданні Мо Янь, звертаючись до теми геніальності людини, порушує низку важливих проблем. Насамперед, це проблеми природи геніальності, взаємин генія з навколишнім середовищем. Що ж таке геніальність — подарунок долі чи величезна відповідальність перед суспільством і навантаження на психіку? Чи легко бути генієм? Як ставитись до генія і вибудовувати спілкування в колективі, в якому є геній? Як узагалі реагувати на інакшість будь-якої людини? Ці питання нам допомагає осмислити Мо Янь посередництвом художнього твору. Із центральною проблемою оповідання пов’язані й інші, не менш важливі: проблема людської жорстокості, проблема виховання дитини в родині та школі, індивідуального підходу до особистості, проблема відповідальності вченого перед суспільством і самопожертви заради наукового пізнання. Урешті решт це і проблема призначення науки в суспільстві.
  3. Усно ознайомтесь з темою і основною думкою твору  
 Тема повісті: історія життя  геніального  юнака, який хоче врятувати світ від землетрусів. В оповіданні «Геній» йдеться про талановитого китайського хлопчика, якому заздрили в школі, але він, вирісши й ставши вченим, зумів переконати своїх колишніх однокласників, що наука важлива в житті людини.
Основна думка: головне - жити, як людина (для людей)  
-           Де в оповіданні згадуються кавуни? Яке символічне значення вони мають?        Усно ознайомтесь з відповіддю
   Так, головний герой пише твір під назвою «Земля – великий кавун», саме з кавуном однокласники порівнюють його голову, а з кавуновим паростком — тіло. На батьківському полі кавунів Цзян Дачжі робить свої важливі наукові спостереження. Урешті-решт саме на прикладі росту кавуна геній пояснює своїм односельцям механізм дії землетрусу. Цей плід фігурує і в низці прикінцевих запитань оповідання: «Кавун — це земля, тоді листя кавуна – це що? Квіти кавуна – що це? Насіння кавуна – що це? Що таке кукурудза? Що таке соєві боби? Що таке борсук, який їсть кавуни? Що таке пустеля? Що таке хімічне добриво з сечовини?..». Фактично з кавуном пов’язані і перший маленький успіх головного героя, ще учня початкової школи, і його вагомий успіх як науковця. Отже, кавун – наскрізна художня деталь твору, яка викликає широкий спектр асоціацій і навіть набуває символічного змісту (символ розуму, пізнання, наукового пошуку та успіху).

Завдання написати в зошит: Літературний диктант. Продовжити речення.
1.      Коли Цзян Дачжі був маленьким, старші люди в селі й учителі в школі вважали його… 
2.      Тоді як учителі хвалили його й однокласницям він подобався, ми - його однокласники - завжди терпіти його не могли, страшенно ненавиділи. Тепер ми розуміємо, що це нездорове почуття - …  
3.      Цзян Дачжі написав  науково-фантастичний твір під назвою… 
4.      Батька Цзян Дачжі на ім´я Цзян Ситін до такої міри переповнювало захоплення, що кого б він не зустрів, не промовивши і три слова, тут же заводив розмову … 
5.      Про що хвилювалися однокласники після побиття м»ячем Цзян Дачжі …  
6.      Чи розказав Цзян Дачжі вчителеві, батькам про знущання однокласників … 
7.      Після закінчення школи Цзян Дачжі вступив до …  
8.      Чи вибачилися однокласники через свої підступні дії перед Цзян Дачжі…( так). Що вони відчували… 
9.      Що зробили однокласники, дізнавшись, що Цзян Дачжі покинув університет… 
10.  Де проводив свої дослідження Цзян Дачжі …  
11.  Яка основна риса характеру Цзян Дачжі …  
12.  Над чим замислились односельці Цзян Дачжі після його відкриттів  

         07.05.  

Пишемо:
07.05.
Дистанційне навчання.

Тема:  РМ №6  (п) Написання есе за твором Мо Янь «Геній» «А що ж таке людина…»,

«Шлях від ненависті до поваги (взаємини однокласників з генієм)»; «Духовна стійкість Цзян Дачжі як запорука його успіху» (на вибір)                 

Готуємось до ЗНО.


Пам’ятка написання  есе.   Створюючи есе учень:

– вільно висловлює свою думку;

– показує своє ставлення до того, про кого говорить;

– не дотримується обов’язкової форми (вступу, основної частини, висновку);

– не всебічно описує предмет чи подію;

- може лише частково, як у розмові торкатися якихось питань;

- може висловлювати опірні міркування;

– використовує образні вислови, порівняння;
– на початку може сказати про що йтиметься у його висловлюванні, про час, місце й особливості події, може подати вислів, що виражає думку або викликає різне ставлення, можна почати прислів’ям, приказкою чи мудрим висловом;
– продовження може бути схожим на оповідання, під час читання якого виникають особливі відчуття й напрошується важливий висновок;
– останній абзац має завершувати думку;
– речення можуть бути короткі й, навіть, незавершені, питальні й окличні.
Алгоритм написання есе.
Він може виглядати наступним чином:
1) постановка проблеми (знайомство з проблемою, закладеної у пропонованій для написання есе темі);
2) обдумування пробле ми (визначення змісту: ідеї, приклади, що їх ілюструють);
3) планування есе (визначення структури);
4) написання есе

 Увага! Якщо ви вважаєте, що матеріал "Учням на допомогу" вам  не потрібен , можливо  з  ним не    знайомитесь

Учням на допомогу:

1.Хто такі генії, на вашу думку?
Геній – це людина, яка значно перевершує навіть найобдарованішого  і талановитого майстра. Геній дуже часто дивиться далеко вперед, випереджаючи розвиток епохи. Так, Леонардо да Вінчі визначив розвиток повітроплавання на кілька століть, його креслення стали основою для подальших пошуків. Геніальна людина – це той, хто перебуватиме на недосяжній висоті.
2.Для характеристики головного героя.
1.     Чому Цзян Дачжі з дитинства називали генієм? ( Велика голова – символ великого розуму для жителів села, блискучі очі, ще в початковій школі написав науково-фантастичний твір «Земля – великий кавун»).
2.     Як люди ставилися здібностей Цзяна? ( однокласники заздрили, намагалися розбити хлопчику голову, односельчани підсміюювалися над батьком:  « Старий Цзян, як це тобі вдалося народити такого сина? Поділися секретом, і ми також народимо собі генія».
«Старий Цзян, ти не дозволяй своєму сину більше розумніти, якщо він ще порозумнішає, то наші діти повинні будуть померти».
3.     Чи відповідав хлопчик на образи? ( Він мовчав, «Ми всі так само дурнішали, а Цзян Дачжі все розумнішав»).
4.     Що змінилося  у відносинах однокласників і Цзяна Дачжі після закінчення школи? (Цзян став студентом престижного університету, однокласники просять вибачення за шкільні знущання)
5.     Яке значення має образ м яча в оповіданні? (На думку Цзяна, саме удар м ячем по голові зробив його генієм).
6.      Які почуття охопили товаришів Цзяна, коли вони дізналися новину, що Дачжі кидає вчитися? (Жах, жаль, адже Цзян був першим, хто вирвався з села: «ти, Цзян Дачжі, ти виріс з такою головою, невже і тобі на селянському дворі неминуче доведеться змішуватися з брудом? У нашому бідному селі з цілих п’яти поколінь він один став студентом університету. »)
7.     Чому Цзян не дослухається до переконань хлопців повернутися до навчання? ( «У цієї дитини змалку була власна думка, якщо виникла ідея, то і десять старих биків його з місця не зможуть зрушити.»).
8.     У чому бачить свою місію Цзян Дачжі? (Рятувати людей від землетрусів:
       «…якщо на батьківщині загинуть усі люди, а я стану державним головою, то який же в цьому сенс? Я кинув навчання і повернувся для того, щоб досліджувати і прогнозувати землетруси.». Його непокоїть неефективність роботи уряду з питання безпеки:
« Я ходив і спостерігав за їхньою діяльністю, усе — абсолютно неефективне. Звичайно, що є найвідсталішим, то це їхні ідеї. Їх великі прогнози з теорії про землетруси цілком помилкові, тому чим прогресивніші способи їхнього дослідження, тим вони все далі від істини. І «перебування в повній суперечності з поставленою метою» — це одна істина».
9.     Що було незвичного в поведінці Цзяна? ( Хворобливо виглядав, весь час сидів вдома, замислено малював незрозумілі наукові малюнки, схуд, довго  стояв навколішки  на кавуновому полі в глибоких роздумах, його не лякає дощ і сонце, він ледве не вмер від виснаження).
10.             Що зрозуміли  однокласники, спостерігаючи за Цзяном? («…Люди були зворушені його стійким духом, а ми завдяки йому зрозуміли: стати вченим важче, ніж стати селянином, щоб стати селянином, потрібна лише богатирська сила, щоб проливати піт, але, закінчивши роботу, можна бігти до ріки, стрибати у воду і купатися, лежати на протязі під навісом для спочинку і спати, адже це і є людське щастя. Однак коли ми на прохолодному вітерці спимо під навісом, вчений у глибоких роздумах продовжує стояти навколішки на кавуновому полі).
      11.Яке відкриття належить Цзяну?  Братики, чоловіки, однокласники, я знаю, що це питання дуже складне і глибоке, в двох словах його не розкриєш, я в межах можливого спрощу його, зроблю образним, щоб ви зрозуміли, завдяки дослідженню я виявив, що процес зростання і розвитку кавуна і процес зростання і розвитку землі збігаються, кавун — це зменшена земля, інакше кажучи, зараз у мене в руках зменшена у безліч разів земля ... Тому, вивчаючи кавуни, я вивчав землю, розрізуючи кавуни, я розрізував землю, і тепер я зрозумів причину виникнення землетрусів і зараз можу точно передбачити земле­трус...).
3.Дла аналізу, підсумків
Так, люди, які мають геніальні здібності часто є  незрозумілими для пересічних людей.
Тільки поєднання наполегливої праці і натхнення здатне перетворити творчу людину в справжнього генія. Наполеон Бонапарт говорив: «Геніальні люди – це метеори, покликані згоріти, щоб осяяти свій вік». І він, можливо, має рацію.
Цзян змусив задуматися однокласників, можливо вперше в їхньому житті, над питаннями буття, сенсом життя, вперше вони дивилися не на кавуни, а на обсипане зірками небо. Вперше вони задумалися над питанням: а що ж таке людина? І  в цьому теж геніальність Цзяна.

Завдання:  Напишіть   есе за твором( 10-15 речень) Мо Янь «Геній» на одну з тем:

«А що ж таке людина?»; «Шлях від ненависті до поваги (взаємини однокласників з генієм)»; «Духовна стійкість Цзян Дачжі як запорука його успіху»

07.05.
Дистанційне навчання.

Тема: Ніл Річард МакКіннон Ґейман (нар. 1960). «Чому наше майбутнє залежить від читання».

Завдання: 1.Скласти   «Гроно» НІЛ ГЕЙМАН(письмово)
   Поява на літературному просторі англійського фантаста Н. Геймана викликала шквал емоцій у читачів по всьому світу, а сам автор раз-у- раз  почав отримувати престижні премії. Хто ж він, цей популярний письменник?
     Ніл Гейман народився у місті  Портчестер в 1960 році. Його батько був бізнесменом, мати працювала фармацевтом. Після закінчення школи Ніл обрав професію журналіста.
     Творчу діяльність почав у 1983 році, захопився коміксами, ставши лідером у цьому жанрі, завоював численні престижні премії — не лише англійські й американські, але й премії ще 8 країн. Одну з найвідоміших його серій — про Піщану людину- газета “The Los Angeles Times” назвала “найкращим сучасним коміксом у світі”.
     У 1992 році письменник переїхав з Англії до Сполучених Штатів.
     Фантастику він почав писати наприкінці 1980-х. З тих пір опублікував близько двох сотень оповідань, романів, статей .
     Найбільш популярні твори, перекладені українською :
“Зоряний пил”
“ Скандинавська міфологія”
“Небудь- де”
“Книга кладовища”
“Кораліна”
“Піщана людина”
“Американські боги”
     У жовтні 2013 року  Гейман прочитав чудову лекцію для Reading Agency (благодійна організація Великобританії, яка надихає людей більше читати).
2. Робота з текстом  Читання тексту лекції (скорочено) :матеріал додається
 (   усно поясніть 3--4 цитати  , як ви розумієте їх):
1.”...читання для задоволення є однією з найважливіших речей у житті людини”;
2.  “...читання саме по собі є насолодою”, “...це — правильна розвага””
3.”...художня література породжує емпатію...”(розуміння відносин іншої особи в формі співпереживання);
4.”І тільки ви, використовуючи свою увагу, створюєте світ”;
5.”Ви знаходите в книжках дещо життєво важливе для існування в цьому світі”;
6.”Література може показати вам інший світ”;
7. “Бібліотеки — це свобода”;
8. “Бібліотеки — це ворота в майбутнє”;
9. “Ми повинні читати вголос нашим дітям”;
10.”Один з кращих засобів для тих, хто читає без особливого бажання, - історія, від якої вони не зможуть відірватись”
11.”Ми повинні робити світ прекрасним”
Висновок. (усно ознайомтесь): Отже, наше сьогодення перенасичене інформацією і, на жаль, сучасна  молодь усе менше шукає відповіді на свої питання  в мудрих книжках. Це тривожить багатьох письменників і вчителів. Адже, як відомо, коли люди перестають читати, вони перестають думати.  Тож Ніл Гейман закликає людей більше часу приділяти читанню і частіше відвідувати бібліотеки.

14.05.

Дистанційне навчання.
Тема : Йоанна Яґелло – польська письменниця, авторка творів для дітей та молоді. «Кава з кардамоном»: синтез підліткової повісті (стосунки в родині, перше кохання) та детективу (розгадування сімейної таємниці).

1.      Познайомимося з особистістю  польської письменниці Йоанни  Яґелло.

Народилася Йоaнна Яґелло 4 серпня 1974 року у Варшаві.
     Польська письменниця та журналістка Йоанна Яґелло - одна з найпопулярніших на сьогоднішній день авторка творів для дітей та молоді. Захоплювалася літературною творчістю ще з юності, щоправда, розпочинала свій творчий шлях у літературі не як прозаїк, а як поет. За фахом вона філолог (закінчила відділення англійської філології Варшавського університету, де якийсь час викладала мовознавство), працювала вчителькою англійської мови у гімназіях і ліцеях та в редакціях популярних польських молодіжних часописів «Перспективи» та «Когіто». Працює редактором освітнього видавництва. Серед захоплень письменниці (за її словами) - польська проза і шведські детективи, іспанські фільмами й пішохідні мандрівки.
     Справжнім успіхом для письменниці стала публікація її першої прозової книги для підлітків «Кава з кардамоном» (2011 рік). Ця книга відразу отримала захоплені відгуки читацької аудиторії та визнання професійних літераторів: у Польщі була номінована на нагороду «Книжка року 2011», отримала номінацію на нагороду Donga і була внесена у «Список скарбів» Музею дитячої книги.
      2013 року повість «Кава з кардамоном» була перекладена української мовою Воженою Антоняк і вийшла друком у видавництві «Урбіно». Книга мала величезний успіх у читачів. Письменниця була спеціальним гостем VII Дитячого фестивалю, що проходив у Львові (2013 рік), і в одному із інтерв'ю поділилася своїми враженнями: «В Україні відбулися  мої перші зустрічі  із читачами, котрі прочитали книгу «Кава з кардамоном». Зустріч з читачами – найбільша радість, яку може отримати автор, чия книга вперше вийшла в іншій країні…»,  так  вважає Йоанна Яґелло
2. Візитна картка письменниці заповнити .(письмово)
Місце народження
Навчання
Перший дебют
Номінації книги «Кава з кардамоном»
Український перекладач книги
Назва другої книги про Лінку

Перегляд буктрейлера до роману «Кава з кардамоном»

Завдання скласти анкету твору “Кава з кардамоном” 

Автор
Жанр
Тема твору “Кава з кардамоном”:
Ідея твору “Кава з кардамоном”:
Головні герої твору
Проблематика твору “Кава з кардамоном”:
сюжет(дуже стисло) 
композиція
Конфлікт.

14.05.

Дистанційне навчання.

Тема: Проблема батьків і дітей у повісті «Кава з кардамоном» Й. Яґелло

1.Ознайомтесь з проблемами твору(усно):

  * Становлення та дорослішання юної особистості в процесі вирішення життєвих проблем, подолання конфліктної ситуації. 
* Стосунки     у     родині     (нерозуміння,      відчуження,      брак     уваги,      проблеми комунікабельності, сімейні таємниці), конфлікти «батьків» і «дітей». 
* Моральний вибір особистості у складній ситуації та відповідальності за нього. * Проблеми стосунків з однолітками, переживання почуття першого кохання. 
* Прагнення юної особистості самоствердитися, знайти себе.

2.Завдання: проаналізувати  стосунки. Результати   записати в таблицю 

Халіна зовнішньо
Халіна внутрішньо


І. В сім`ї. (Нерозуміння поведінки матері, таємниці минулого, стосунки з вітчимом, братиком та бабусями).
ІІ. В школі, з друзями. (Ставлення до навчання, дружба з Наталкою та Каською)
ІІІ. В коханні. (Фотограф Мацек, Андріан, Конра

На допомогу учням:

Підбиття підсумків
  За словами Л. Деркачової  , повість «Кава з кардамоном» «...це історія про любов та фотографії, любов до фотографії, а також: про підлітків, яких вже, на жаль, не захистиш від проблем реального світу. Тому треба вчитися жити у ньому, вміти пробачати і сприймати речі такими, якими вони є..».





ІІІ чверть ( 13.03 - 02.04.)

Дистанційні завдання. 

      Шановні учні!  Виконуйте  завдання в зошитах: 
Дата : коли у вас урок за розкладом.  

12.03., 12.03., 
16.03.  - 19.03. ,19.03
Тема: 
Назва завдання:
Тема:  1.    12.03.  Бодлера  у збірці. «Альбатрос»,

 2.12.03 «Відповідності»,  «Вечорова  гармонія».    Протиставлення  дійсності  й  ідеалу  як  семантико-образна  вісь  збірки. 
  3.16.03Філігранність  поетичної  техніки,  формальна  довершеність  і   сугестивність  вірша  «Вечорова  гармонія».  
3,4. 19.03.Тлумачення  предметних  образів  як  «видимих  знаків»  ідей,  почуттів,  душевних  станів  («Відповідності»).
Життя і творчий шлях.  Художнє новаторство А. Рембо
РОБОЧА  КАРТКА   
Тут є таємна архітектура, план, розрахований мудрим і вольо- вим поетом… Це не стільки вірші, скільки поетичне творіння най- строгішої єдності. З погляду мистецтва та естетичного враження вони програли б, якби не були прочитані в тій послідовності, як їх розташував автор д’Орвіллі,  друг  поета

1. Дайте  відповіді  на  запитання:
      Що ви можете сказати про характер поета?
_______________________________________________________________
      Чому  він  не  міг  прийняти  ті  принципи  виховання,  які  увів  у  сім’ї  вітчим? _______________________________________________________

      Чого  поет  так  і  не  пробачив  матері  до  кінця  свого  життя?
    
      Чи  вірно  твердження:  «Шарль  Бодлер  був  автором  однієї  збірки,  як  і  Уолт  Уітмен»? _________________________________________________
_2. Прочитайте  поданий  матеріал. За  прочитаним  матеріалом  про  збірку  «Квіти  зла»  створіть  асоціативний  ланцюжок з  приводу  прочитаного:
Історія створення і структура збірки «Квіти зла»

   Книга, що містить лише двісті сторінок невеликого формату, стала перлиною світової лірики. Задум збірки визрів у 1846 році. Тоді цей твір мав називатися «Лімби», що означає «верхні кола пекла». Звичайно, виникають асоціації з Данте та його твором «Божественна комедія». Пеклом здавалося поетові сучасне життя, пекельні муки  відчували як ліричний герой твору, так і сам автор. Але таку назву вже мала книга Теодора Верона. Письменник  Іполит Бабу підказав іншу — «Les Fleurs du Mal» («Квіти зла»). Ця назва сподобалася Бодлеру, окрім того слово «le Mal» має ще й інше значення — біль. Саме так називалася нова збірка поета, що з’явилася 1 червня 1855 року і містила лише 18 віршів. Назва твору виявилася напрочуд влучною і виразною, відбивала всі суперечності, які переживав поет. Книга має посвяту, вступ і складається із шести циклів: «Сплін та ідеал», «Паризькі картини», «Вино», «Квіти зла», «Бунт» і «Смерть». Усі вони об’єднані за проблемно-тематичним принципом. Вірші у збірці мають здебільшого двопланову структуру, але на першому плані — предмети, емпіричні явища, конкретні деталі, а за ними ховається ідея, абстракція, що перетворює предметно-емпіричні образи на символи. Символіка поета звернена до «реальної свідомості», спрямована глибоко й експресивно виразити суперечливе духовне буття особистості. Сучасники не сприйняли книгу Ш. Бодлера, звинуватили його в аморальності,  а проти автора було висунуте судове обвинувачення в «образі суспільної моралі».Навіть його мати не зрозуміла книги сина і приєдналася до думки критиків. Суд над поетом відбувся 20 серпня 1857 року. Зазначимо, що в той же час судили й іншого письменника — Г. Флобера, автора роману «Пані Боварі». Але у Флобера був блискучий адвокат і митця виправдали. А Ш. Бодлерові присудили сплатити штраф у сумі 300 франків. Видавець його збірки теж мав сплатити штраф — 100 франків. Окрім того, суд вимагав виключення зі збірки шести віршів, увесь тираж заарештували.
   Бодлер був у розпачі і переживав тяжку депресію. Він написав зворушливого  
листа імператриці з проханням зменшити штраф. Імператриця відгукнулася  на  сповідь поета, і штраф зменшили до 50 франків.
   Напередодні Різдва 1857 року Ш. Бодлер писав: «Я кілька місяців перебуваю  в полоні жахливої апатії, що порушила все… Самотність без підтримки й без роботи — жахлива річ…». Пройшов певний час, доки Бодлер почав писати.
Словник: емпіричний - (від грец. empeiria - досвід)
1)      заснований          на      безпосередньому         досвіді.      Іноді          протиставляється "теоретичному".
3.     «У цю жорстоку книгу я вклав  усе своє серце,  всю свою ніжність, усю свою релігію (вивернуту). Усю свою ненависть…».  Прокоментуйте  вислів  самого  поета  з  приводу  збірки.
4.     Аналізуємо  вірші  збірки
Вечорова гармонія  (переклад  Д.  Павличка)
Надходить час, коли стебло співає росне,
Немов кадило цвіт димує в тишині;
Мелодій повіви зринають запашні,
Меланхолійний вальс та очманіння млосне!
Немов кадило, цвіт димує в тишині,
І серце скрипки десь тремкоче стоголосне, Меланхолійний вальс та очманіння млосне, Як вівтар, небеса високі і смутні.
І серце скрипки десь тремкоче стоголосне, Те серце, що труну ненавидить і в сні! Як вівтар, небеса високі і смутні,
Упало в кров свою світило життєносне.
Те серце, що труну ненавидить і в сні,
З минувшини бере світання високосне,148 Упало в кров свою світило життєносне, Та сяє, мов потир*, твоє лице мені.

— Які почуття викликає у ліричного героя вечір? __________________________

— Як у вірші досягається відчуття гармонії? ______________________________

— Прослідкуйте за особливостями мелодики. _____________________________
_______________________________________________________

— Яку роль відіграє образ меланхолійного вальс____
— Яке значення має захід сонця, змальований у кінці вірша? _________________ _________________________________________________________________________________________________________________________


— Який прийом використовує автор у фіналі твору? ________________________

*У вірші «Вечорова гармонія» відчувається якась недомовленість, незавершеність. І все це відбувається в душі ліричного героя. Перед нами приклад  сугестивної лірики.
 Словникова робота.
Сугестія — навіювання, спонтанний вияв емоцій.
Сугестивна лірика — жанрова група ліричних творів, яка спирається не на логічно оформлені зв’язки, а на асоціації та інтонаційні відтінки, звернена до емоційної сфери читача. Предметом зображення в сугестивній ліриці є духовна сфера,  внутрішні  конфлікти  морально-психологічного  характеру

Відповідності  (переклад  М. Драй-Хмари))
Природа — мудрий храм, де ряд колон живих
Нечутно шепчеться, як вечоріє днина; Лісами символів проходить там людина І зустріча привітний погляд їх.

Як верховинських лун глухі, протяжні гуки, Зливаються в акорд протяжний і міцний, Де все з’єдналося: і ніч, і день ясний,—
Так сполучаються парфуми, барви й звуки.

Є свіжі пахощі, як тільця немовлят,
Зелені, як лука, м’які, як звук гобоя, І є торжественно-розпусний аромат —

Дух амбри, ладану, дух пижма і бензоя,
Що в безкрай шириться, як і саме життя,— У нім екстаза дум, в нім захват почуття

Визначте  жанр  вірша, доведіть   свою  думку _____________________ _
Яким  постає  світ  природи у  Бодлера? ___________________________

      Які  мовні  засоби,  тропи,  стилістичні  фігури  використовує  автор?_________________________________________________
«Що»  «чому»   відповідає  у  творі?_______________________________________________________

16.03.- 19.03. 19.03.

Тема: Поль Верлен (1844 – 1896). Життя і творчий шлях. Естетичні погляди поета у вірші «Поетичне мистецтво».
Зображення пейзажів природи й душі в «Осінній пісні». Сугестивність, музичність, живописність лірики.  
 1.Ознайомтесь з життям та творчістю  П.Верлена 
Складіть "Асоціативний кущ. Верлен" 

2. читання вірша Поля Верлена «Осіння пісня» та аналіз поезії.
-- Охарактеризуйте емоційний стан ліричного героя.
-- Які почуття в ньому домінують?
-- Що, на вашу думку, означає у вірші годинник?
-- Чому сумує ліричний герой?
Висновок.У Верлена воєдино зливається осінній пейзаж і пейзаж душі. Душа – це буття пейзажу, а пейзаж – «стан душі». Тому осінь зображується не тільки як пора року, а й як журба, утома, втрата чогось прекрасного, наближення смерті. Невідомо,чому сумує ліричний герой, поет не дає відповіді, головне – створити враження, настрій через певні образи-символи, передати почуття, хвилювання ліричного героя.

3.читання і аналіз вірша Поля Верлена «Поетичне мистецтво»
-- Що головне, за Верленом, у слові?
-- Які поради дає поетам Верлен?
-- У чому, за Верленом, полягає принцип музичності в поезії.
-- У чому, на думку Верлена, справжнє призначення поезії?
Відповідь: «У своєму програмному вірші «Поетичне мистецтво» Верлен виступав проти  сповненої логіки  раціоналістичної поезії, утверджуючи інший стиль у поетичному мистецтві – мелодійно емоціональний, легкий. Справжнє призначення поезії – виразити те, що неможливо виразити ( саме  тут Верлен найближче до символізму). Слова поет має добирати такі, які спроможні поєднати нечітке і точне. Верлен визнає вірш крилатий і плинний,що вабить у далечінь, на пошуки. Об’єктивно Верлен змикається з символізмом як за відчуттям і світоглядом, так і за особливою поетикою: світ втаємничений і дивовижний, у всьому кінцевому відчувається подих безкінечності.

Висновки
Новаторство Верлена — у наданні поетичному слову небаченої раніше музикальності та сугестивності, у збагаченні ритміки вірша. Верлен був одним із перших, хто звернувся до «вільного вірша» (vers libre). Нова поетика Верлена зумовлена геть новим типом поетичного мислення. Головне для нього — єдність враження від вірша. Поет передає тонкі відтінки і глибокі суперечності душевних поривів Природа і людина в нього є одним цілим, однією душею, однією піснею, а ось якою вона буде — вирішувати людині: такими є кредо Поля Верлена та його нове слово в поезії.
Поетичною майстерністю Верлена захоплювалися І. Я. Франко та Леся Українка. Його вірші українською мовою в різний час перекладали І. Я. Франко, П. А. Грабовський, М. К. Вороний, М. К. Зеров, М. Т. Рильський, М. І. Терещенко, М. О. Лукаш, Г. П. Кочур тощо.

!!!!        Вивчити вірш напам’ять. П. Верлен (1 вірш за вибором учня) 

23.03   Тема : Артюр Рембо (1854–1891). Життя і творчий шлях.  Художнє новаторство А. Рембо

Поєднання рис імпресіонізму й символізму в сонеті «Голосівки».
Образ ліричного героя у вірші «Моя циганерія».

Життєвий та творчий шлях Артюра  Рембо




Скласти хронологичну таблицю.

Життєвий та творчий шлях Артюра  Рембо




Аналіз тексту літературного твору 












За допомогою підручника проаналізуйте поезії А.Рембо: «Моя циганерія», — «Голосівки».

Картка 
Картка 
1. Прочитайте вірш «Моя циганерія».
2. Чому поезія має таку назву?
3. На які особливості краєвиду звертає увагу ліричний герой? Який настрій вони створюють?
4. Із ким ліричний герой порівнює Природу? Яку роль вона відіграє у духовних пошуках?
5. Які асоціації виникли у вас під час аналізу цього твору?
1. Прочитайте сонет «Голосівки».
2. Чому, на вашу думку, саме з кольорами асоціюються у поета голосні звуки?
3. Які асоціації навели б ви?
4. Чому «Голосівки» називають панорамою Всесвіту?
5. Створіть каталог літер, які є символічними для нашого класу, особисто для кожного учня.



Самостійна робота

Подумайте, чому А. Рембо вважають символом поетичного авангарду?

— На вашу думку, яку роль відіграли тривалі мандрівки поета?

— У чому полягає трагізм долі А. Рембо?

— Які новаторські тенденції притаманні поезії митця?

— Яка роль поета у розвиткові світового літературного процесу?

— На кого з українських поетів мала вплив творчість А. Рембо?



— Назвіть перекладачів віршів А. Рембо українською мовою.

Творче: скласти асоціативний ланцюжок «Я» за 

принципом «Голосівок» Рембо.

А. Рембо та Верлен " Прокляті поети" 


Підготовка до ЗНО.


Тести до ЗНО (з відповідями).

734. Імпресіонізм та символізм — це течії
А романтизму
Б модернізму
В реалізму
Г постмодернізму
Д 741. 800. Поезію Поля Верлена відносять до літературно-художньої течії
А символізм
Б романтизм
В натуралізм
Г реалізм
Д імажизм 13. Артюр Рембо був представником літературно-мистецької течії
А символізму
Б імажизму
В дадаїзму
Г футуризму
Д сюрреалізму
814. Артюра Рембо вважають творцем європейського
А верлібру
Б сонета
В дольника
Г акровірша
Д ронделя
815. Єдина надрукована за життя збірка Артюра Рембо мала назву
А «Осяяння»
Б «Сезон у пеклі»
В «П’яний корабель»
Г «Відчуття»
Д «Сатурнічні поезії»
816. «Ангелом і демоном» назвав Артюра Рембо
А Шарль Бодлер
Б Поль Верлен
В Максим Рильський
Г Іван Франко
Д 823. Вірш Артюра Рембо «Голосівки» є
А верлібром
Б сонетом
В білим віршем
Г ронделем
Д дольником
824. З ідеями якого вірша французьких поетів-символістів співзвучні ідеї поезії Артюра Рембо «Голосівки»?
А «Гімн красі» Шарля Бодлера
Б «Відповідності» Шарля Бодлера
В «Поетичне мистецтво» Поля Верлена
Г «Лебідь» Стефана Малларме

Д «Так тихо серце плаче…» Поля Верлена Малларме межі символізму:

А остання третина XIX — початок XX ст.
Б остання третина XVIII — початок XIX ст.
В середина XX ст.
Г середина XIX ст.
Д кінець XX — початок XXI ст.

742. Творчість поетів-символістів будувалася на сформульованому Ш. Бодлером законі
А «абсурду»
Б «занепаду»
В «істини»
Г «відповідностей»
Д «протилежностей»

743. Уперше термін «символізм» вжив
А Ж. Мореас
Б Ш. Бодлер
В А. Рембо
Г Т. Готьє
Д О. Уайльд

744. Поняття «символ» у контексті літератури кінця XIX ст. означає
А ірраціональну силу, яка керує буттям
Б художній образ, що втілює певну ідею
В відкидання правдоподібності
Г уособлення краси й гармонії
Д контрастність художніх образів

745. Поети-символісти кінця XIX ст. вважали себе
А видобувачами поетичного вогню
Б шукачами пригод
В захисниками правди
Г втаємниченими обранцями
Д виразниками соціальних ідей

746. Автором статті «Літературний маніфест. Символізм» (1886) був
А Т. Готьє
Б П. Верлен
В Ж. Мореас
Г С. Малларме
Д Ш. Бодлер

747. Поети, що оголосили себе прихильниками нового напряму — символізму, довкола якого поета у середині 80-х р. XIX ст. згуртувалися навколо
А П. Верлена
Б Ш. Бодлера
В А. Рембо
Г С. Малларме
Д Т. Готьє

748. На думку символістів, поезія
А повинна відображати реальний світ
Б повинна слугувати вираженню людських стосунків
В покликана наблизитися до непізнанної таїни, вищого смислу
Г має бути соціально спрямованою
Д має висвітлювати людські почуття



749. Загальна назва кризових явищ кінця XIX — початку XX ст., що характеризувалася настроями безнадії, розчарування, відчуттям занепаду життєвих сил, а також культом естетизму
А символізм
Б імпресіонізм
В неоромантизм
Г експресіонізм
Д декаданс

750. Назву «декаданс» щодо кризових тенденцій у культурі та літературі вперше було застосовано в
А Росії
Б Німеччині
В Франції
Г США
Д Англії

751. Декаданс як умонастрій літератури кінця XIX ст. характеризується
А усвідомленням абсурдності буття, існуванням «до смерті»
Б песимізмом, гіпертрофованим авторським суб’єктивізмом
В песимізмом, «світовою тугою», відчуттям самотності
Г іронічністю, втратою моральних ідеалів і орієнтирів
Д оптимізмом, життєствердженням

752. Філософською та світоглядною основою декадентства як умонастрою кінця XIX ст. є
А інтуїтивізм
Б Фрейдизм
В «філософія життя»
Г раціоналізм
Д екзистенціалізм

735. У загальному культурному контексті термін «модерн» означає
А краще мистецтво
Б високе мистецтво
В найкраще мистецтво
Г нове мистецтво
Д вишукане мистецтво

736. У розвитку літератури модернізму виділяють два етапи —
А перший і другий
Б поміркований і епатажний
В раціональний та ірраціональний
Г ранній і зрілий
Д передмежовий і межовий

737. Визначальну роль щодо виникнення нових тенденцій у світовій літературі наприкінці XIX ст. відіграла
А Англія
Б Німеччина
В Росія
Г Франція
Д Норвегія

738. До явищ раннього модернізму належать
А імпресіонізм, символізм, неоромантизм
Б експресіонізм, футуризм, акмеїзм
В імпресіонізм, сюрреалізм, дадаїзм
Г імажизм, імпресіонізм, неоромантизм
Д футуризм, дадаїзм, імажизм

773. Роки життя Шарля Бодлера
А 1819-1892
Б 1854-1891
В 1844-1896
Г 1821-1867
Д 1842-1898

774. Твори Шарля Бодлера
А «Вечорова гармонія», «Альбатрос», «Гімн красі», «Відповідності»
Б «Міст Мірабо», «Зарізана голубка і водограй, «Лорелея»
В «Забуті арієти», «Так тихо серце плаче…», «Поетичне мистецтво»
Г «П’яний корабель», «Відчуття», «Голосівки»
Д «Лебідь», «Вікна», «Лазур», «Невдача»

775. У 1857 р. книгу Шарля Бодлера «Квіти зла» було засуджено за
А натуралізм
Б естетизм
В символізм
Г аморальність й реалізм
Д модернізм

776. Ідею композиції збірки «Квіти зла» підказав Шарлеві Бодлеру твір
А «Декамерон» Джованні Боккаччо
Б «Людська комедія» Оноре де Бальзака
В «Божественна комедія» Данте Аліг’єрі
Г «Канцоньєре» Франческо Петрарки
Д «Гамлет» Вільяма Шекспіра

777. Майже в усіх віршах книги Шарля Бодлера «Квіти зла» протиставляються
А кохання і ненависть
Б краса і потворність
В природа і наука
Г добро і зло
Д сила і розум

778. Зненавидівши те, що чорним звуть нічим,
шукає серце втіх в минулій світлій днині.
Пірнуло сонце в кров, що застигає в сині,
а слід горить в мені потиром золотим (Пер. М. Драй-Хмари).

Подані рядки взято з поезії Шарля Бодлера
А «Альбатрос»
Б «Гімн красі»
В «Відповідності»
Г «Вечорова гармонія»
Д «Зосередження»

779. Шарль Бодлер став предтечею
А натуралізму
Б модернізму
В постмодернізму
Г романтизму
Д постмодернізму

780. Утіленням поетичного кредо Шарля Бодлера є поезія
А «Гімн красі»
Б «Відповідності»
В «Альбатрос»
Г «Зосередження»
Д «Вечорова гармонія»

781. Шарль Бодлер, за його словами, вклав «усе своє серце, усю ніжність, усю віру (вивернуту навиворіт), усю свою ненависть» у книгу
А «Квіти зла»
Б «Штучний рай»
В «Маленькі поезії в прозі»
Г «Сплін та ідеал»
Д «Паризькі картини»

782. Образ птаха — володаря морських просторів, безпорадного і смішного на палубі корабля (за поезією Шарля Бодлера «Альбатрос») — переростає в образ-символ
А недовговічного щастя, яке примушує людину страждати
Б поета і його долі
В самотньої людини, яка страждає від своєї самотності й відчуження від людей
Г буденності, сірості, безвиході
Д недовговічного щастя, яке примушує людину страждати

783. Шарль Бодлер на початку своєї творчості належав до поетичного угруповання
А «Парнас»
Б «Плеяда»
В «Абатство»
Г «Озерна школа»
Д «Лугосад»

784. Ридає скрипка десь, як серце в самотині, зненавидівши те, що чорним звуть нічим; сумна краса небес в спокої віковім,
пірнуло сонце в кров, що застигає в сині… (Пер. М. Драй-Хмари)
Подані рядки взято з вірша Шарля Бодлера
А «Відповідності»
Б «Гімн красі»
В «Альбатрос»
Г «Зосередження»
Д «Вечорова гармонія»

785. Видана підпільно збірка Шарля Бодлера, до якої увійшли «заборонені» вірші, вилучені зі збірки «Квіти зла», мала назву
А «Заборонене»
Б «Уламки»
В «Вибране»
Г «Квіти добра»
Д «Сміття»

786. Поет, як альбатрос — володар гроз та грому,
Глузує з блискавиць, жадає висоти,
Та, вигнаний з небес, на падолі земному
Крилатий велетень не має змоги йти (Пер. Д. Павличка).
Подані рядки взято з вірша Шарля Бодлера
А «Гімн красі»
Б «Відповідності»
В «Зосередження»
Г «Вечорова гармонія»
Д «Альбатрос»

787. Шарль Бодлер відкрив «закон», який вплинув на розвиток модернізму —
А закон уяви
Б закон відповідностей
В закон краси
Г закон діалектики
Д закон одивнення

788. Образом-символом митця в поезії Бодлера є птах
А буревісник
Б альбатрос
В чайка
Г гагара
Д фрегат

789. Центральним у книзі Бодлера «Квіти зла» є цикл
А «Паризькі картини»
Б «Сплін і ідеал»
В «Бунт»
Г «Смерть»
Д «Квіти зла»

790. Природа — храм живий, де символів ліси
Спостерігають нас і наші всі маршрути;
Ми в ньому ходимо, й не раз вдається чути
Підмурків та колон неясні голоси (Пер. Д. Павличка).

Подані поетичні рядки взято з вірша Шарля Бодлера
А «Вечорова гармонія»
Б «Відповідності»
В «Альбатрос»
Г «Гімн красі»
Д «Зосередження»

791. Основний пункт Бодлерівської естетичної програми, сформульований ним у передмові до книги «Квіти зла»
А видобування краси зі зла
Б встановлення відповідностей між природою і людьми
В протиставлення Творця і Сатани
Г доведення рівності всіх людей
Д парадоксальність мистецтва

792. Проблему «поет і юрба» порушено в поезії Шарля Бодлера
А «Вечорова гармонія»
Б «Альбатрос»
В «Відповідності»
Г «Гімн красі»
Д «Хвора муза»

793. Утіленням Зла у книзі Шарля Бодлера «Квіти зла» є поетичний образ
А Смерті
Б диявола
В спліну
Г ідеалу
Д квітки

794. Роки життя Поля Верлена
А 1844-1896
Б 1842-1898
В 1854-1891
Г 1821-1867
Д 1819-1892

795. Твори Поля Верлена
А «Вечорова гармонія», «Альбатрос», «Гімн красі», «Відповідності»
Б «П’яний корабель», «Відчуття», «Голосівки»
В «Міст Мірабо», «Зарізана голубка і водограй, «Лорелея»
Г «Лебідь», «Вікна», «Лазур», «Невдача»
Д «Забуті арієти», «Так тихо серце плаче…», «Поетичне мистецтво»

796. Перша збірка Поля Верлена мала назву
А «Меркуріанські балади»
Б «Сатурнічні вірші»
В «Сонети до Орфея»
Г «Марсіанські хроніки»
Д «Юпітеріанські балади»

79Поетичні замальовки природи Поля Верлена називають
А «пейзаж душі»
Б «діалектика душі»
В «опис душі»
Г «дзеркало душі»
Д «історія душі»


30. 03.  Виконай контрольну роботу на окремому аркуші,зроби копію в Word,сфотографуй (або надрукуй)та відійшли на почту за електроною адресою: efomenko1608@gmail.com

Тридцяте  березня.
Контрольна робота № 6.«Перехід до модернізму. Взаємодія символізму й імпресіонізму в ліриці» 

1.Пройти  тестування за посиланням:  (відповіді напиши на аркуші)
2.Достатній рівень.          Скласти анкету.


Ім’я Символізм 

Рік народження 
Батьки
Місце народження
Причини народження
Засоби розвитку
Призначення
Середовище існування Творчість поетів-символістів :

АБО 

Анкета Ім’я Імпресіонізм 

Рік народження 
Батьки
Місце народження
Причини народження
Засоби розвитку
Призначення
Середовище існування Творчість поетів-символістів :

3.Високий рівень. Аналітичне дослідження віршів П. Верлена та А. Рембо.
Допомога учням 1.     Вірші  Верлена та Рембо (на вибір)
2.     Визначити його тему.
3.Розкрити ідейний зміст запропонованого вірша (змалювати словесну картину).
4.Дослідити використані образи-символи та їхнє значення в  контексті вірша.

5.  Проаналізувати художні засоби виразності.
Заповніть тільки таблицю
Рембо Особливості стилю
Чим різняться їхні поезії ?
                        Спільне
Верлен Особливості стилю
Чим різняться їхні поезії ?





                                      Нагадую!!!!!

Шановні учні! Протягом тижня ви опрацьовуєте 2 урока як з російської мови,  так із зарубіжної  літератури.

1.Виконуєте всі  завдання за темами.

2.Роботи виконуйте в робочих зошитах (з мови та літератури).

3. Виконані роботи тижня,тести-онлайн,виконанні завдання фотографувати і присилати на електронну адресу:efomenko1608 @gmail.com

4.Слідкуйте за дотриманням орфографічного режиму. У зошитах спочатку пишеться число, а потім з нового рядка "Дистанційне навчання" , далі тема. яку ви опрацьовуєте.І нарешті, вид роботи (творча робота, словниковий диктант тощо).

02.04.
 Тема: Зміни в драматургії на межі XIX–XX ст.
Бельгія. Моріс Метерлінк як теоретик і практик «нової драми». Концепція символістського театру.

Робота з літературознавчим словником
«Нова» драма (рубіж ХІХ-ХХ ст.) — течія у драматургії, що пов’‎язана з іменами Г. Ібсена, М. Метерлінка, А. Чехова. Характеризується наближення до реального життя; своєрідність конфлікту (неможливість розв’‎язання зовнішнього конфлікту призводить до того, що внутрішній конфлікт стає центром дії); широке використання підтексту в мові персонажів п’‎єси; відчуття впливу різноманітних літературних шкіл і течій (особливо натуралізму та символізму); звернення до античності; усвідомлення вагомої ролі режисера; розробляння нових жанрів (соціальна драма, психологічна драма, інтелектуальна «драма ідей»).

ФЕЄРІЯ (З ФР. FEERIEВІД FEE — «ФЕЯ», «ЧАРІВНИЦЯ») — ТЕАТРАЛЬНА АБО ЦИРКОВА ВИСТАВА З ФАНТАСТИЧНО-КАЗКОВИМ СЮЖЕТОМ, СЦЕНІЧНИМИ ЕФЕКТАМИ Й ТРЮКАМИ. НАПРИКІНЦІ XIX — ПОЧАТКУ XX СТ. ЕЛЕМЕНТИ ФЕЄРИЧНОСТІ ПРОНИКАЮТЬ У ЛІТЕРАТУРУ, ЗОКРЕМА В ДРАМАТУРГІЮ. ВИНИКАЄ ТАК ЗВАНА ДРАМА-ФЕЄРІЯ (ДРАМА-КАЗКА).

Драма-феєрія — п’єса, для якої характерні виразне ліричне начало, зіставлення природного й людського, широке використання міфічних і фольклорних образів, фантастичних елементів тощо.
До вершинних творів цього жанру у світовій літературі належать «Затоплений дзвін» Герхарда Гауптмана, «Блакитний птах» Моріса Метерлінка, «Лісова пісня» Лесі Українки.
Алегорія — зображення абстрактного поняття в конкретному образі.
Робота з підручником. С.232-233
Складання блок-схеми «Відмінності „старої" та „нової" драми»  
«Стара драма»
Загальні ознаки
«Нова драма»
У житті героїв
Трагедія
У житті особистості в суспільстві
Конфлікт героїв між собою (зовнішній характер)
Центр уваги
Конфлікти духовні, ідейні (внутрішній психологізм)
Узагальнений тип людей
Герой
Неординарна особистість
Головні й другорядні, позитивні та негативні, неоднозначні
Персонажі
Важливі всі, характерні
Відображає дійсність, зображує духовні пошуки, моралізує, дає власну оцінку, спонукає усвідомити проблему
Автор
Не дає одностайної відповіді
Вирізнялася підкресленістю, пафосністю у відтворенні емоцій, виконавці ролей промовляли добре поставленими голосами, гучно, особливо часто зі співучими штучними інтонаціями
Акторська
гра
У новому театрі їхня вимова, інтонації наблизилися до розмовних, стали природнішими, простішими, що мало також створювати ефект живого реального життя на сцені.
Зав’‎язка — розвиток дії — кульмінація — розв’‎язка
Будова
Зав’‎язка — розвиток дії — кульмінація — дискусія
Завершений розв’‎язкою
Фінал
Відкритий, незавершений, спонукає до суперечок, роздумів
Трагедія, комедія, драма
Жанр
Синкретичний — трагікомедія
Споглядає
Глядач
Переживає разом з героєм, продовжує думати над проблемою й після спектаклю
Есхіл, В. Шекспір, Мольєр
Представ
ники
Г. Ібсен — Норвегія, М. Метерлінк — Бельгія, А. Чехов — Росія, Б. Шоу — Англія
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ 
— «Нова драма» відрізняється від драми попередніх періодів розвитку драматургії тим, що в центрі уваги «нової драми» постала особистість не як соціальний тип, а як індивідуальність, переживання й відчуття якої визначають загальну атмосферу епохи. Показавши «трагедію життя», а не «трагедію в житті», дратурги закликали до осмислення дійсності, звільнення людського духу, пошуку шляхів відновлення гармонії світу.
        Моріс Метерлінк як теоретик і практик «нової драми». Концепція символістського театру. 
Підручник : С.234-240.
Експрес урок: Моріс Метерлінк

Розгляньте інформаційний плакат "Нова драма"Моріса Метерлінка 

Творчо-аналітична робота (запис до зошитів).
Самостійно опрацюйте таблицю “Етапи творчості М. Метерлінка”. Найсуттєвіше занотуйте.
Етапи творчості М. Метерлінка
Період творчості
Основні події
Бельгійський
■ 1883 р.— перший вірш;
■ 1888 р.— поетична збірка “Оранжереї”;
■ 1889 р.— “Принцеса Мален” — перша п’єса, збірка віршів “Теплиці”;
■ 1896 р.— збірка “12 пісень”

Театр мовчання” (“статичний театр”) — головне актори передають не словами, а жестами, мімікою й рухами; слова багатозначні, висловлювання тьмяні; тривожне очікування чогось таємничого, часто жахливого створює напруженість дії

Французький
■ 1890 р.— одноактні п’єси “Непрошена”, “Сліпі”;
■ 1892 р.— драма “Пелеас і Мелісанда”;
■ 1896 р.— “Скарб смиренних”
https://zarlit.com/lesson/10klas_5/10klas_5.files/image019.jpg
Провідні теми творчості: смерть і значення людського життя, місце й роль людини в суспільстві, в історії. “Театр смерті” — дія містично-символічна, відбувається в умовних обставинах; не має конкретних ознак дії та часу; головне — передчуття; присутність Смерті, Невідомого (Бога); прагнення знайти ідеал; переважання темних кольорів; персонажі позбавлені індивідуальних рис
Пізній
1908 р.— “Синій птах” (герої подорожують світом у пошуках щастя, а знаходять його у себе вдома)


У пізніх п’єсах Метерлінк звертався до біблійних, казкових та історичних сюжетів. Мотив смерті постійно присутній у творах письменника, а в пізній творчості зростає захоплення містикою й окультизмом.

У філософських есе Метерлінк звертається до філософії й естетики символізму. У найвідоміших філософських творах “Життя бджіл” (1901), “Життя термітів” (1926) і “Життя мурашок” (1930) письменник намагався пояснити життя та діяльність людини за допомогою аналогій із природоюhttps://zarlit.com/lesson/10klas_5/10klas_5.files/image019.jpg
Театр надії” — дія казково-романтична; оптимізм, добрий гумор, веселий, радісний настрій; боротьба добра та зла; головне — пошуки істини, пізнання; зображення нереального життя; головний мотив — всемогутність людини; Невідоме ототожнено з Богом
02.04.Ідея одухотворення життя й відновлення втрачених зв’язків у драмі-феєрії «Синій птах». Особливості розвитку сюжету. Роль фантастики
Підручник : С.240- 243 прочитати
Буктрейлер «Синій птах»







Мульфільм  «Синій пт«Синій птах» — це філософська п’‎єса-казка про сенс життя і всемогутність людини. Вона зачаровує своєю безпосередністю. У ній багато казкових мотивів. «Синій птах» залишиться надовго, можливо назавжди, кращою феєрією, що глибиною задуму вивищує дітей до розуміння найскладніших істин і яскравістю форми дозволяє дорослим скинути із себе тягар років і подивитися на світ дитячими очима», - так писав  критик і перекладач М. Мінський .

13.04. 26,03Тема:   Особливістю п’єси «Блакитний птах» є наявність у ній двох сюжетів — реального і казкового.

Особливістю п’єси «Блакитний птах» є наявність у ній двох сюжетів — реального і казкового.


ПРО СЮЖЕТ, ПЕРСОНАЖІВ ТА ГОЛОВНУ ДУМКУ П’ЄСИ
Простий сюжет п’єси типовий для фольклорної, а досить часто — для літературної казки. Це — небезпечна мандрівка сміливого й шляхетного героя, який мусить подолати заради щастя, любові, багатства різні перешкоди, перемогти чудовиська і стихії, повернутися додому переможцем. Хлопчик Тільтіль цілком відповідає своїми людськими якостями образу фольклорного позитивного героя. Він — мужній, добрий, благородний, щирий і вдячний... А Мітіль — справжня маленька жінка... Дітей, як це не раз буває у казці, супроводжують тварини — Пес і Кішка, які також є носіями рис, притаманних таким казковим тваринам, — відважний, благородний Пес, надія хазяїна, і улеслива, підступна, хитрюща Кішечка, якої ніяк не може розкусити наївна Мітіль. Інші супутники брата й сестри — Хліб, Вогонь, Вода, Молоко, Цукор — істоти казкові й знакові, що репрезентують різні людські вдачі, різні темпераменти й типи поведінки. Вогонь — звичайно ж, палкий, рухливий, легко спалахує гнівом; у Води — очі завжди на мокрому місці; Цукор — рафіновано витончений та солодкий; Хліб — добродушний товстун. Однак усі ці персонажі психологічно складніші, аніж фольклорні.
Інші герої, які з’являються тільки в окремих картинах, мають найчастіше значне символічне й філософське навантаження, як, наприклад, Сон, Смерть, Духи Дерев, Тварини, різні Блаженства, Час, Блакитні Діти тощо. Вони втілюють різні аспекти, різні часові площини, різні цінності людського життя, людську пам’ять й уявлення про майбутнє тощо. Напрочуд гарні, поетичні, таємничі картини п’єси теж мають символічне значення, навіюють певний емоційний стан. Автор весь час коментує, яким має бути освітлення тієї чи іншої картини, створює справжню світлову партитуру п’єси-казки. Освітлення теж якнайчастіше пов’язане з настроєм персонажів і глядачів й загальним оптимістичним звучанням цілого.

У своїй праці «Скарби смиренних» Метерлінк стверджував, що перемога добра — це справа не далекого майбутнього, вона вже відбулася, моральні скарби ховаються не десь, а в нашій власній душі, їх треба лише освітити, щоб вони заграли тисячами кольорових вогнів, як самоцвіти. По-іншому цю саму думку він висловив у «Синьому птахові». Щастя — багатогранне, воно в усьому, що нас оточує: природі, родині, хатньому затишку, щоденній праці, дружньому спілкуванні, підтримці інших і щедрій віддачі свого тепла людям.
Фредерік Кейлі Робінсон. Ілюстрація до п’єси «Блакитний птах» (1923)


26,03.04Тема: 
Символіка образів. Трактування фіналу. Особливості ремарок.

Завдання

1. Розкажіть, хто такі Тільтіль та Мітіль. Де і за яких обставин ми з ними уперше зустрічаємося? Схарактеризуйте цих персонажів.
2. Які Тварини, Предмети і Стани разом з дітьми беруть активну участь у пошуках Блакитного птаха?
3. Як ви думаєте, чому саме Душа Світла допомагає дітям?
4. Образи п’єси «Блакитний птах» можна умовно розподілити на три групи: реальні, алегоричні, символічні. Здійсніть цей розподіл та обґрунтуйте свій вибір.
 Образи драми-феєрії
Моріса Метерлінка «Синій· птах»:

РЕАЛЬНІ

АЛЕГОРИЧНІ

СИМВОЛІЧНІ

 








 

 

Виконай завдання  в зошиті із зарубіжної літератури, зроби копію в Word,сфотографуй(або надрукуй) та видійшли на почту за електроною адресою : efomenko1608@gmail.com

30.004Контрольна робота № 7  за розділом "Драматургія кінця XIX – початку XX ст."

Виконай завдання  на окремому аркуші,зроби копію в Word,сфотографуй(або надрукуй) та видійшли на почту за електроною адресою : efomenko1608@gmail.com

1.Виконай тести за посиланням:

Достатній рівень. 1.Драма-феєрія -це 
                                     2.Ознаки "нової драми"
Високий рівень.Напишіть твір-есе «Символічний зміст образу Синього птаха»

Орієнтовний план есе
1. ВСТУП – один абзац
·А. Використовуйте «пастки» для залучення уваги, такі як: цитата, вірш, питання, роздуми, незвичайні факти, ідей або смішні історії.
·Немає необхідності висловлювати в першій пропозиції основну думку.  
·Уникайте таких фраз, як «Це есе про ...» або «Я збираюся поговорити про...».
2. ОСНОВНА ЧАСТИНА  – 2-3 абзаци.
·Виражайте свої думки зрозуміло.
·Підкріплюйте основні ідеї фактами, роздумами, ідеями, яскравими описами, цитатами або іншою інформацією чи матеріалами, які інтригують і захоплюють увагу читача.
·Використовуйте довідкові матеріали, щоб усунути тавтологію.
3. ВИСНОВОК  – один абзац.
·Продемонструйте вашу позицію щодо порушеної проблеми.

·Зробіть узагальнення та аргументацію, яка підсумовує  викладене в основній частині

Виконуйте  завдання в зошитах: 

Дата : коли у вас урок за розкладом.  

Пишемо!!!!
02.04.
Дистанційна робота.
Тема:Паоло Коельйо (нар. 1947). Значення творчості П. Коельйо для сучасності.
Пауло Коельйо
(народився 24 серпня 1947 року) – бразильський письменник

*       Познайомтеся онлайн зі всесвітньовідомим автором. Що Вас вразило?
______________________________________
_______________________________________
Алхіміядонауковий напрям у розвитку хімії, що виник у Єгипті, головною метою якого було здобуття Еліксиру довголіття і Філософського каменю для перетворення неблагородних металів на золото і срібло. Практична робота алхіміків дала поштовх розвиткові хімії та металургії.
*  У якому творі ми зустрічалися з персонажем-алхіміком?
Притча – короткий фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру, орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту етичних цінностей буття.
*   Які твори-притчі ми опрацьовували на заняттях?
-         Жанр: роман-притча
-         Проблеми:-        
Образи:     

*       Навіщо була потрібна ця подорож?
__________________ __________________ __________________ __________________ __________________  __________________ __________________   

-           Тема: _____________________________________________________ _____________________________________________________________
-           Ідея: _____________________________________________________ _____________________________________________________________
*    Як Ви вважаєте, ілюстрації якого художника найкраще відображають
 смисл роману? Чому?


02.04.
Дистанційна робота.
Тема:
Пошуки сенсу буття в романі «Алхімік». Поняття «своя доля», «приз начення», «мрія душі», «смисл існування».02.04.
Тема:Система образів (пастух Сантьяго, Фатіма, Мельхиседек, Алхімік)
Словникова робота (запис до зошитів)
Роман-притча — великий епічний твір із повчальною ідеєю морально-етичного плану «Алхімік» — твір постмодернізму, тому йому притаманна мутація жанрів, часу, іноді й простору. У творі є елементи оповідання, пригодницького роману, мемуарів, алхімічних і філософських трактатів, біблійних текстів, нарису, міфу, але літературознавці визначили його як роман-притчу.
Аналіз художнього твору:

разом із Паоло Коельо і героєм його книги Сантьяго ми відправляємося на пошуки істини.
   -мандрівка. 
v Пункт відправлення — зруйнована церква. Що вона символізує? (Забуті моральні християнські цінності).
v Перша зупинка — Тариф
Бесіда
1.     Із якою метою Сантьяго йде в Тариф?
2.     Що пропонує йому циганка?
3.     Хто такий Мелхіседек?
4.     Що радить він Сантьяго?
5.     Яку плату називають циганка і Мелхіседек? Що вона означає?                                 
(У Біблії сказано: віддай десяту частину свого прибутку Богові. Значить,  люди повинні йти за Богом).
   
v Друга зупинка — африканський порт Танжер.
Бесіда
1.     Чому Сантьяго змушений працювати у Продавця кришталю? Хто він насправді?
2.     Що символізує чорний кришталь? (Із його допомогою алхіміки передбачали майбутнє).
v Третя зупинка — пустеля Сахара
Бесіда
1.     Чи випадкова зустріч Сантьяго і Англійця? Що дала вона хлопцеві?
2.     Що символізують Провідник каравану та Пустеля? (Провідник — людина, котра пізнала таємниці буття; Пустеля — небезпечне і таємниче життя)
3.     Який висновок зробив Сантьяго, прочитавши книги, що їх дав йому Англієць? (Світ має Душу. Зрозуміти Душу Світу — це значить розуміти мову речей і знаків, що нас оточують).
v Четверта зупинка оаза Ель-Фаюм
Бесіда
1.     Що означає оаза? (Відпочинок, відшукане щастя)
2.     Що зрозумів юнак при зустрічі з Фатьмою?
3.     Про яких  воїнів говорила Фатьма? (Це шукачі духовних скарбів. Тільки духовно багаті люди здатні на справжнє кохання).
4.     Чому саме Алхіміку випадає провести Сантьяго до Пірамід?  (Він здобув Еліксир життя і Філософський камінь).
v П’ята зупинка — табір Блакитних Вершників.
Бесіда
1.     Яку роль відіграє зустріч Сантьяго з Блакитними Вершниками?                            (Це Воїни світла, які випробовують людину на шляху до пірамід)
2.     Що таке любов за розумінням Сантьяго? (Це взаємозв’язок усього живого і неживого в природі. Це відповідальність кожного перед іншим. Це те, що перетворює здобич в сокола, сокола — в людину, а людину — в пустелю. Це те, що перетворює свинець у золото, а золото знову ховає під землею).      
3.     Хто допоміг Сантьяго в останньому випробуванні?
4.     Що символізують Піраміди? 
·        Асоціативний кущ.
    
                зв'язок із Богом         вічність               пам’ять
                                        (плин часу, що не має              скарби    храм
                                          початку і кінця.
                                           Безкінечність)
                                                                                               
                                                 ПІРАМІДИ

Висновок: Піраміди —це  Божий храм, де зберігаються скарби душі людської
5.     Де Алхімік порадив Сантьяго шукати скарби?  (Там, де заплаче серце).                        А де може заплакати серце? ( У пункті відправлення — на батьківщині).
6.     Хто такі дезертири? (Люди, які відмовляються боротися зі злом)
7.     Де знайшов скарб Сантьяго?
Давайте складемо маршрут подорожі Сантьяго, а заодно і композиційну схему твору.
Опрацюй схеми та запиши їх у зошит
·        Складання маршруту  подорожі
Сантьяго в церкві             Тариф       Танжер      Англієць      
 


                                   дезертири           війна          Фатьма

·        Складання композиційної схеми
                                                       Сантьяго
Тариф          Танжер          Англієць               Фатьма           Війна                 Дезертири    Скарби


Ціна             Порт                Сахара                Ель-Фаюм   Табір Блакитних    Піраміди
Циганка       Продавець      Пустеля                        Оаза         вершників
Мелхіседок    кришталю    Провідник  каравану   Алхімік    Підкорення сил природи

Питання: 
   Чому саме з ризниці виросло дерево, під яким знайшов скарби Сантьяго? (У ризниці зберігається церковна Біблія. Саме в ній зібрані духовні цінності людства. Найдорожчий скарб — це моральні цінності).
   Які ж істини відкрив для себе Сантьяго на шляху до скарбів?
5.  Висновки  .
1:
ü Пообіцяти те, чим не володієш, — значить ризикувати самим правом на володіння.
ü Усе на світі має свою ціну.
2- :
ü Ніколи не відмовляйся від своєї мрії. Дотримуйся знаків.
ü Треба завжди знати,чого хочеш.
ü Коли чогось сильно захочеш, увесь Всесвіт  буде сприяти тому, щоб твої бажання здійснилися.
3-  :
ü Усі ми частинки Світової душі
ü У будь-якій справі рішення — лише початок.
ü Чим далі пройдеш своїм Шляхом, тим сильніше він буде визначати твоє життя.
ü Не треба боятися невідомого, бо кожен здатен отримати те, чого хоче, отримати те, чого потребує.
ü У кожного свій спосіб навчатися.
ü Не поспішай. Їж в час їди, а наступить час шляху — відправляйся в дорогу.
4- :
ü Любов — це сила, яка трансформує і вдосконалює Світову душу.
ü Розгорни на будь-якій сторінці книжку, подивись на руки людини, дістань
будь-яку карту із колоди, прослідкуй політ яструба в небі — неодмінно
       відшукаєш зв'язок із тим, чим живеш у цю хвилину.
ü Зло не в тому, що входить у вуста людини, а в тому, що виходить із них.
ü Люблять, тому що люблять. Любов доказів не визнає.
5- :
ü Люди більше мріють про повернення, ніж про від’їзд.
ü Є лише один шлях осягнути розумом — діяти.
ü Найтемніший час — перед світанком
ü Лише одне робить досягнення мрії неможливим — це страх невдачі.
ü Що трапилося один раз, може, ніколи більше не повториться. Але те, що трапилося два рази, неодмінно трапиться і втретє.
ü Де скарби, там буде і твоє серце
ü Душа Світу — частина Душі Бога, а Душа Бога — моя власна душа. Я здатен творити чудеса.
ü Життя насправді щедре до того, хто йде слідом за Своєю Долею.
6.     Вирішення проблемного питання:   Чи варто було Сантьяго вирушати у небезпечну подорож?  
·        Відповіді учнів.  (Варто, бо він зрозумів, що саме в Біблії зосереджено духовні скарби людства. Він зрозумів істину життя, дізнався про  рецепти Філософського каменю і Еліксиру життя)
7.     Визначення ролі системи образів у розкритті ідейного змісту твору.( допомогою слів)

                                                        САНТЬЯГО
 


   Мелхіседек        Циганка       Пустеля         Блакитні          Дезертири           Бог
  Продавець         Фатьма         Вітер             вершники                                 Піраміди
  кришталю          Англієць      Сонце                                                                 Біблія
  Провідник                                Оаза
  Алхімік
                                                                                                  ті, що              зв'язок людини
           допомагали       Душа Світу     випробовували    змирилися         з Богом, вічність,
спрямовували       Сантьяго                                     людину               зі злом        храм, де зберігаються
  шлях героя                                                                                                              скарби людської душі
  до істини                                                                                                                   
Висновок про систему образів: Якщо людина чогось дуже сильно прагне, увесь Всесвіт приходить їй на допомогу.
 Паоло Коельо обіцяв нам допомогти пізнати істину життя головного героя  Сантьяго.  
   У кожного буде своя істина і свій шлях до неї. Якщо людина йде по життю з любов’ю в серці і молитвою на вустах, вона обов’язково її знайде. Так говорить письменник. Він пізнав свій шлях до Своєї істини. Він допоможе і нам.
   Читайте твори Паоло Коельо і збагачуйте свої серця, шукайте свій Філософський камінь.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ: Підготувати письмове  повідомлення:  «Мій шлях до Пірамід», «Моя істина через призму істини 
Сантьяго».

Комментариев нет:

Отправить комментарий